Magyar házám,Te drága!

"A hazafiság a hited, hogy ez az ország különb mindegyiknél, mert te ide születtél."

MENÜ

 

 



 

A magyar történelem röviden.


Legendai idő - Az Özönvíz utáni világban uralkodó Nimród (Ménróth), aki részt vett Bábel tornyának építésében, az egyik 13. századi krónika szerint Perzsiában telepedett le, itt nemzette két fiát, Hunort és Magort, akiktől a hunok és magyarok származnak. A Csodaszarvas legendája szerint Hunor és Magor vadászni indult a Don folyó mentén, és egy szarvast vett üldözőbe. A szép vad, hol eltűnt, hol újra felbukkant, így csalogatta a vadászokat „Szittya földre”.

Kr. e. 13-8. század - A rómaiak elfoglalják Dunántúlt, melyet az ott élő pannonokról Pannóniának neveznek el. Az új római tartományban kövezett utak épülnek; a legfontosabb „borostyánút”-szakasz az Aquincum-Poetevio rész, mely átlósan szelte át a tartományt. Az utak menti kereskedővárosok, katonai támaszpontok közül a legfontosabb a Kr. u. 106-ban Alsó Pannónia központjává váló Aquincum (Óbuda). Az északi részen elterülő polgárvárosból és a déli táborvárosból álló római kori hely maradványait, emlékeit két múzeum (Budapesti Történeti Múzeum és Aquincumi Múzeum) is őrzi Budapesten.

Kr. e. 1000 - Ázsiából származó, törzsközösségben élő lovasnomád őseink hosszú vándorlás után a Volga és Káma folyó vidékén, Baskíriában időznek ekkor. Földműveléssel, állattenyésztéssel foglalkoznak.

Kr. e. 5. század - A Kárpát-medencét - mely a Kr. u. 9. században válik őseink lakóhelyévé, s már az őskőkorban lakott terület volt - ebben az időszakban kulturális és etnikai sokszínűség jellemzi. A Dunántúl vaskori lakosságát az illír népcsort alkotja. Velük állnak rokonságban azok a pannon törzsek, melyekről a rómaiak a Duna mentén meghódított tartományt (Pannónia) nevezték el. A következő 3 évszázadban kelta, iráni törzsek harcolnak a Kárpát-medence bizonyos területeiért, a dákoknak pedig egységes államalakulatot is sikerül létrehozniuk.

Kr. u. 5. század - Az ekkor meginduló népvándorlási hullám következtében a magyarok nyugatra vonulnak és a Don folyó menti Levédiában élnek. Folyamatosan érintkeznek más népcsoportokkal (hunok, avarok), s azok birodalmának részét képezik.

Kr. u. 7-9. század - A magyar törzsek a Kazár Birodalom szövetségeseiként Etelközben telepednek le. Ezt követően alapítanak önálló birodalmat, ahol más népek felett uralkodnak. Eközben zsákmányszerző hadjáratokon vesznek részt a törzsek. Ilyenkor különböző európai uralkodók meghívására erősítik más népek táborát csapataikkal. Íjhasználatban és lovaglásban, hadrendük fegyelmezettségében mindenkit felülmúlnak.

Kr. u. 9. század vége - A keleti sztyeppéről érkező besenyők gyakori támadása miatt a magyarok elhagyják Etelközt. A 7 törzset (Álmos, Előd, Ond, Kond, Tas, Huba, Töhötöm) tömörítő szövetség vezére Árpád és Álmos vezetésével lezajlik a honfoglalás; a magyarok letelepednek a Kárpát-medencében.


Kr. u. 10. század - Kalandozó hadjáratok időszaka.

Kr. u. 11. század - Géza fejedelem hittérítőket hív a Német-Római Birodalomból, megkezdve a keresztény állammá formálás munkáját.

1000. - Géza fejedelem fia, István - pogány nevén Vajk - koronát kap II. Szilveszter pápától. Megalakul a Magyar Királyság.

1055. - A Balaton északi partján épült Tihanyi apátság alapító levele a legrégebbi magyar nyelvű írásos emlék.

11. század vége - I. (Szent) László, a lovagkirály megerősíti a keresztény magyar államot, lecsendesítve a pogánylázadásokat és véget vetve a folytonos trónviszályoknak. László erős hitű, bátor harcos volt - megvédi az országot a kun támadástól - , számos freskó és festmény őrzi képét. Lászlót Könyves Kálmán követte a trónon, aki terjeszkedő politikája eredményeképp a Magyar Királysághoz csatolja „Horvátországot”.

1222. - II. András kiadja az Aranybullát - aranypecsétes szabadságlevelet - mely a magyar törvényalkotás mérföldkövének tekinthető. Az Aranybulla megerősíti I. István államalapító rendeleteit, s azt kiegészítve rögzíti a „szerviensek” (későbbi köznemesség alapját képező társadalmi réteg) jogkörét, legitimizálja a törvénytipró uralkodó támadhatóságát, korlátozza a külföldiek politikai befolyását. A rendeletgyűjteményt egészen 1916-ig - az utolsó magyar király uralkodásáig - minden koronázáskor az uralkodó hitelesítette.

1241-1242. - A Mongol Birodalom terjeszkedésének köszönhetően tatár hordák pusztítanak Batu kán vezetésével a Magyar Királyságban. A „tatárjárás” miatt az ország fele romokban hevert, rengeteg ember elpusztult. IV. Béla, a „második honalapító” az invázió megszűnte után kővárakat építtet - ekkor épül föl a középkori budai vár is - és betelepítésekkel pótolja a megfogyatkozott lakosságot.

1301. - Az Árpád-ház kihalása. Ezt követően hatalmi harcok sora zajlik a trónért, melyből az Anjou dinasztia kerül ki győztesen. Károly Róbert (1307-1342) az első Anjou uralkodó gazdasági intézkedéseivel - pl. állandó értékű ezüst dénár és arany forint bevezetése - erős országot hagy fiára.

1342-1382. - I. (Nagy) Lajos lengyel-magyar király Dalmácia és Nápoly elfoglalásával az országot közép-európai nagyhatalommá tette. Udvarában a lovagi kultúra virágkorát éli.

1395. - Az óbudai rövid életű egyetem megalakítása.

15. század - Luxemburgi Zsigmond és Mátyás király uralkodásának időszaka, melyet a magyar kultúra legfényesebb időszakának tartanak. Luxemburgi Zsigmond, német, magyar, cseh királyként és német-római császárként korának legtekintélyesebb európai uralkodója. Belpolitikája fő irányvonalának az egyház hatalmának korlátozása és a szabad királyi városok támogatása tekinthető, mely utóbbi következményeként kezdetét vette a polgári réteg kialakulása. Székhelyét Budára teszi, ahol nagyszabású palotaépítés indul meg; Buda európai központtá nő. Udvarában humanista tudósok működnek. Zsigmond uralkodása alatt kell szembesülnie az országnak a török veszéllyel. A sikeres török támadások miatt az ország védekező helyzetbe kényszerül.

1456. júl. 22. - Nándorfehérvári győzelem. A török az 1456-os esztendőben megtámadja az ország déli kapujának számító Nándorfehérvárt (ma Belgrád). A Hunyadi János kormányzó és Kapisztrán János, ferences szerzetes által vezetett egyesült magyar hadak világra szóló győzelmet aratnak II. Mehmed óriási túlerőben lévő seregével szemben. E csata emlékét őrzi Európa szerte a déli harangszó.

1458-1490. - Corvin Mátyás uralkodása. „Mátyás, az igazságos” néven ismerik legtöbben, így őrizte meg az emlékezet számos mesében és irodalmi alkotásban. Keménykezű uralkodóként leszámol minden belvillongással az első magyar zsoldossereg, a Fekete sereg megszervezésével. Az ország gazdasági helyzetét hatalmas adók kivetésével hozza egyensúlyba. A török elleni küzdelem végigkíséri uralkodását. Aragóniai Beatrixszal kötött második házassága tovább erősíti az itáliai reneszánsz magyarországi terjedését, mellyel a budai és visegrádi királyi udvar európai hírű kulturális központoknak számítanak. Könyvtára a Bibliotheca Corviniana Európa egyik legnagyobb humanista gyűjteménye volt.

1514. - Dózsa György vezette parasztfelkelés. Bakócz Tamás érsek, hercegprímás által meghirdetett török elleni keresztes hadjárat vezére Dózsa György lovaskapitány lesz, aki a megmozdulást tiltó királyi intézkedés okán lázadást szít nemesi udvarokat támadva. A parasztvezér büntetése középkori kegyetlenséggel zajlik: testét tüzes trónon égetik meg.

1526. aug. 29. - Mohácsi csata. I. Szulejmán szultán török serege győzelmet arat a magyar nemesi sereg felett. A csatában II. Lajos magyar király és a nemesség színe-java elesik. A középkori magyar királyság végét jelenti a mohácsi síkon elszenvedett vereség.

1541. - A török csellel beveszi az ország fővárosának számító Budát, s így a Mohács után kettévált Magyar Királyság három részre szakad: legnagyobb, középső részét elfoglalja a török, nyugaton és a mai Szlovákia területén - a Királyi Magyarországnak nevezett részen - osztrák Habsburg irányítás alá kerül a magyarság, az Erdélyi Fejedelemség pedig hol függetlenül, hol török befolyás alatt érvényesíti akaratát. Ez az állapot 150 évig fennáll.

1566. aug. 6. - szept. 8. - Szigetvár ostroma. Az egyik leghősiesebb küzdelm a török ellen vívott végvári csaták közül. Zrínyi Miklós és a  várvédők mind elesnek, de a török nem ér Bécs alá, vezérük, II. Szulejmán szultán is életét veszti.

1571-1586. - Bocskai István kormányozza az erdélyi fejedelemséget. Lengyelország királyi címét megszerezve létrehozza a lengyel-magyar perszonáluniót. Politikájának lényege a Habsburg és török nagyhatalom kettős szorításában megőrizni az Erdélyi Fejedelemség autonómiáját, semlegességét.

1613-1629. - Bethlen Gábor erdélyi fejedelemként a szabad vallásgyakorlat ösztönzője. A harmincéves háborúban - melyben Európa minden nagyhatalma részt vett - az angolok, dánok, hollandok és svédek szövetségeseként protestáns oldalon küzd. Erdély nagyhatalmi tényezővé válik Európában.

1635. - Pázmány Péter jezsuita szerzetes, esztergomi érsek és bíboros Nagyszombaton egyetemet alapít, mely Magyarország leghosszabb életű felsőoktatási intézménye, Eötvös Loránd Tudományegyetem néven mai napig működő intézmény Budapesten.

1686. - Buda visszafoglalása. Sobieski János lengyel király irányításával az egyesített lengyel-bajor-osztrák-magyar haderő kiűzi Budáról a törököt. (A magyarság újra Európához tartozik a Habsburg Birodalom részeként.)

1703 - 1711. - II. Rákóczi Ferenc magyar - erdélyi fejedelem vezette Habsburg uralom megtörését célzó szabadságharc. A harcokat, miután Rákóczi kuruc csapata fegyverletételre kényszerül, a szatmári béke zárja, mely a nemességnek viszonylagos szabadaságot ad, viszont a Habsburg befolyást erősíti.

1741. - A pozsonyi országgyűlésen a magyar rendek „életüket és vérüket” ajánlják Mária Teréziának a magyar és cseh korona birtokosának, valamint Ausztria főhercegnőjének. Az uralkodónő a felvilágosult abszolutizmus jegyében iktatja ki a magyar országgyűlés működését, oktatási reformot hoz (Ratio Educationis) és könnyít a jobbágyterheken.

1784. - II. József, a kalapos király - nem koronáztatja meg magát a magyar koronával - erőszakos németesítő törekvése részeként elrendeli a német nyelv hivatalossá tételét Magyarországon.

1825. - Az első reformországgyűlésen Széchenyi István gróf birtokainak egyévi jövedelmét ajánlja fel a Magyar Tudományos Akadémia megalapítására. Kezdetét veszi a magyar liberális reformmozgalom.

1842. - A Pestet és Budát összekötő Lánchíd alapkőletétele.

1848. márc. 15. -  A "márciusi ifjak" (Petőfi Sándor, Vasvári Pál, Irinyi József, Jókai Mór) elhatározták, hogy utcai tüntetéssel nyomatékosítják követeléseiket. Pesten kitör a forradalom. 12 pontban megfogalmazzák azokat a követeléseket (pl. sajtószabadság, felelős magyar minisztérium megalakulása, közteherviselés, törvény előtti egyenlőség), melyek a magyar alkotmány alapköveivé válnak. Megalakul Batthyány Lajos vezetésével a független magyar kormány. Kimondják a Habsburg ház trónfosztását, Magyarország független állammá válik.

1848. ápr. 11. - Az országgyűlés által hozott új törvényeket, melyek a rendet és békét kívánták megteremteni, V. Ferdinánd is jóváhagyta. Az áprilisi törvények megszüntették a jobbágyságot és a nemesi kiváltságokat.

1848. szept. 11. - Jelačić horvát bán megtámadja Magyarországot. A támadás hátterében Bécs buzdítása áll. Kezdetét veszi a magyar szabadságharc.

1849. aug. 13. - A világosi fegyverletétel. A Görgey Artúr vezette magyar sereg megadja magát az osztrákok oldalán harcoló orosz cári csapatoknak.

1867. - Deák Ferenc - államférfi, politikus - vezetésével megtörténik az Ausztriával való kiegyezés, mely nyomán a Magyar Királyság az Osztrák-Magyar Monarchia társországává válik. A királyi hatalom mellett a társadalom szűk rétegére korlátozódó parlamenti demokrácia születik.

1867-1916. - Ferenc József uralkodása, mely egybeesik a dualizmus időszakával. Az Osztrák-Magyar Monarchiában a magyar és osztrák külügy, hadügy és pénzügy közös, a többi tárca elkülönül.

1873. - Pest, Buda és Óbuda egyesítésével létrejön Budapest. A főváros egyre erőteljesebb szerephez jut a Monarchia politikai, társadalmi, kulturális életében.

1914-1918. - Magyarország az I. világháborúban Ausztria és Németország oldalán harcol az olasz és orosz fronton óriási emberáldozatot hozva.

1920. jún. 4. - A trianoni béke. Az I. világháborút Magyarország és az Antant - Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország - között lezáró békeszerződés értelmében a volt Magyar Királyság területének közel kétharmada és magyar nemzetiségű lakosságának majdnem egyharmada a környező országokhoz kerül.

1940. - Magyarország a Tengelyhatalmak - Németország, Olaszország, Japán - oldalán belép a II. világháborúba, ahol a Szovjetunió ellen vezetett hadjáratokhoz adja katonáit.

1944-45. - Magyarországon is átvonul a háborús front, a szovjet csapatok kiűzik a németeket és megszállják az országot. A háború félmillió polgári és katonai áldozata mellett a legjelentősebb veszteség, hogy az ország infrastruktúrája romokban hever.

1948. - A Szociáldemokrata és Munkáspárt egyesítésével megalakul a Magyar Dolgozók Pártja. Ezzel kezdetét veszi a sztálinizmus mintáját követő totális diktatúra, melynek kulcsfigurája Rákosi Mátyás lesz.

1956. - Forradalom és szabadságharc veszi kezdetét a Rákosi diktatúra és a szovjet megszállás ellen. A megmozdulás békés diáktüntetésekkel indul Budapesten, később fegyveres felkelők is csatlakoznak. Nagy Imre rövid életű miniszterelnöksége alatt visszaállítják a többpártrendszert, szakítanak a Varsói Szerződéssel és kimondják Magyarország semlegességét. A forradalmat szovjet csapatok verik le, az új miniszterelnök Kádár János lesz, feláll a kommunista egypártrendszer. Nagy Imrét és társait 2 év múlva kivégzik.

1962. - Vértesszőlősön feltárják a legrégebbi magyarországi telephelyet. Az őskőkori lakóhelyről kőeszközök és egy 25-28 éves férfi nyakszirtcsontja kerül elő. A leletek korát kb. 400 ezer évesre becsülik.

1973. - Az olajválság és az olajrobbanás felerősíti a magyar gazdaság egyre mélyülő válságát.

1987-89. - Sorozatos tömegdemonstrációk zajlanak a demokratikus átalakulásért.

1989. okt. 23. - Az 1956-os forradalom első szabad megünneplése, és a Magyar Köztársaság kikiáltása; rendszerváltás  Magyarországon.

1999. - Magyarország tagja lesz a NATO-nak.

2004. máj. 1. - Magyarország csatlakozik az Európai Unióhoz.

(Forrás: puszta.com A magyar Alföld lapja.)

 

A Medgyessy kormány 2002-ben került hatalomra. Miniszter elnöknek Medgyessy Pétert választották .A köztársasági elnök Mádl Ferenc volt. A kormányt ugyan az a két párt alkotta amint a Horn Kormány idején. SZDSZ:MSZP koalíció. Medgyessy Péter egyetlen kormány pártnak sőt más pártnak sem volt a tagja. 2002.május. 27. én alakult meg az új kormány.

Az általa vezetett koalíció kétszer került válságba. Először mikor kiderült Medgyesy titkosszolgálati múltja a rendszerváltás előtt. De akkor a koalíció támogatta. Másodszor mikor 2004 augusztusában Medgyessy leakarta mondatni Csillag István gazdasági minisztert, az SZDSZ tagját. Ekkor elvesztette a bizalmat és bizalmatlansági indítványt indítottak ellene, de ez elől lemondásba menekült. A lemondását követően ügyvezető miniszterelnökként, Gyurcsány Ferencet választotta meg. „004 októberében megalakult az első Gyurcsány Ferenc kormány.. Az SZDSZ-MSZP koalíció megmaradt. A Gyurcsány Ferenc kormány a 2006-os választási győzelmet követően ügyvezető kormányként június 9. éig volt hivatalban, majd második Gyurcsány Ferenc kormány néven folytatta munkáját. Gyurcsány egyre több megszorító intézkedéseket hozott és az öszödi beszéde, kiszivárogtatása után elvesztette népszerűségét. A vállság és az államadóság csökkentésére még több megszorításokat tervezett. Gyurcsány Ferenc 2009 marcius 9. án lemondott és 30. án Bajnai Gordont kérték fel a miniszterelnöki poszt elfogadására. Mandátumát a 2010 tavaszára kitűzött választásokig vállalta.

Miniszterelnök-jelölti bemutatkozó beszédében március 30. án fájdalmas megszorításokat ígért annak érdekében, hogy a gazdasági válság káros hatásai a magyar gazdaságra ne mélyüljenek tovább: „Nyíltságra, egyenességre van szükség. Fájni fog, minden családtól áldozatot és lemondást kíván a válságkezelés. Minden magyar családot, minden embert érinteni fog, de lesz eredménye” – mondta Bajnai.Az MSZP kongresszusán tartott bemutatkozó beszédében Bajnai sportpályájára, s arra utalva, hogy nem kíván a politikai pályán versenybe szállni, a következőt mondta: „kapus vagyok, nem fogok cselezni, nem török csatár szerepre. Védeni fogok.” Bajnai Gordont az Országgyűlés 2009. április 14. 204 igen szavazattal, 8 tartózkodással, ellenszavazat nélkül választotta Magyarország miniszterelnökévé. (A FIDESZ- és a KDMP-frakció, valamint a korábban az MDF parlamenti képviselőcsoportjához tartozó tagok jelentős része nem szavazott.)

 

A kormány cselekvési terve négy pillérre épült:

Azonnali válságkezelés. Ennek leginkább mérhető hatása a forint árfolyamának stabilizálódásában jelent meg. 31 milliárdos költséggel 100 ezer munkahelyet mentett meg a Bajnai kormány munkahelymegőrző programja. Az "Út a munkához" program segítségével további 100 ezer alacsony képzettségű ember tért vissza a munka világába, sokévi passzivitás után. A Krízis alap támogatásaiból 100 ezer családnak jutott pénzügyi támogatás. A távhő árát is csökkentették, ez 650 ezer család, összesen mintegy 2 millió ember életében hozott könnyebbséget.
Egyensúlyteremtés A költségvetés egyensúlyának helyreállítása érdekében 1200 milliárd forintos megtakarítást hajtott végre a Bajnai kormány. Ez, arányait tekintve, az elmúlt évtizedek legnagyobb hasonló kiigazításának tekinthető a világban. Az államháztartási hiány 3,8 százalék alatt maradt, ezzel Magyarország megteremtette az Európai Unió egyik legfegyelmezettebb gazdálkodását. Az adatok 2010. év elejére azt mutatták, hogy Magyarország rendelkezik az Unió országai közül az ötödik legalacsonyabb költségvetési hiánnyal
Bizalom újjáépítése A válságkezelő kormány programjának harmadik pillére a bizalom újjáépítése volt. Ez tette többek között lehetővé, hogy a jegybanki alapkamat 20 éves mélypontra volt csökkenthető, ami komoly segítséget jelentett a gazdaság újbóli felpörgetéséhez, így a vállalkozások jövedelmezőségének növeléséhez.

 

Növekedés beindítása

A nyugdíjrendszer átalakítása biztosította a nyugdíjasok járandóságát, de értékes munkaerőt is bent tartott a munka világában. A Bajnai kormány a szociális rendszerben is komoly átalakításokat hajtott végre. Ezek arra ösztönözték a munkára képes embereket, hogy segély helyett inkább vállaljanak munkát, ugyanis így jobban járnak. Az adórendszerben is komoly, mindenki számára érzékelhető változások történtek. Az adóátrendezés hatására 2010 év elején már több millió munkavállalónak emelkedett a nettó fizetése. Egy átlagos keresetű emberé kb. 15 ezer forinttal. Az adóátalakításoknak köszönhetően további 400 milliárd forint maradt a magyar vállalkozásoknál beruházásra és munkahelyteremtésre.

 

Bajnai Gordon parlamenti búcsúbeszédében hangsúlyozta: (…) a következő tíz év mostohább körülményeket teremt számunkra, mint amilyen a válság előtti évtized volt. Az ország vezetőinek olyan korszakra kell felkészíteniük hazánkat, amikor lassabb lesz a fejlett világ növekedése, és élesebb lesz a verseny a munkahelyekért, a hitelekért, a piacokért. Ugyanebben a beszédben elérendő célként tűzte ki a 2014-es euró bevezetését Magyarországon, valamint az oktatás és a szociális rendszer átalakítását. A Bajnai kormány által indulásakor célként kijelölt 142 pontból 139 teljesült úgy, hogy egy sor olyan ügyet is meg kellett oldaniuk, amit a kormányzás megkezdésekor még nem ismerhettek.

(Forrás:Saját és Googl Vikipédia.)

Magyarország társadalma a rendszerváltás után

A gazdaság átalakítása

 

  • a gazdasági átalakulás legfontosabb momentuma a rendszerváltás után a privatizáció volt à először a magyar vállalkozókat igyekezték tulajdonhoz juttatni, majd külföldi tőkét kezdtek bevonni
  • gazdaság nagy-része magánkézre került
  • a privatizációs folyamatok nagy-része 98-ra lezárult
  • az átalakítás nehézségei: a piaci viszonyok kialakítása a nemzeti össztermék (GDP) visszaesésével járt, tömegessé vált a munkanélküliség, + az infláció is magasra szökött --> 94-re csökkent ez a folyamat is
  • 1995-ös „Bokros-csomag” nevű stabilizációs programot követően a gazdaság növekedése állandósult + csökkent a külföldi államadósság
  • külkereskedelemben is változás: növekedett a behozatal és kivitel az EU-val
  • a gazdaságpolitika és a politikai-erkölcsi igazságtétel szempontjai keveredtek a kárpótlás kérdésében --> Kisgazdapárt teljes kárpótlást követelt, Fidesz+MSZP ezzel nem értett egyet
  • Az Antall-kormány kompromisszumos megoldást dolgozott ki: a komcsi államosítások és kollektivizálások során károsultak vagy azok leszármazottai nem az eredeti vagyontárgyakat , hanem un. kárpótlási jegyeket kaptak amelyen részvényeket vagy földet vásárolhattak
  • ennek következtében sok törpebirtok jelent meg az iparosodó országban:S


A rendszerváltás hatásai a társadalomra (piacgazdaságra való áttérés)

Munkaerőpiac

  • nem volt hirtelen változás, Magyarországon már a szocializmus idején is jelentős jövedelmi különbségek voltak --> rendszerváltással felgyorsult
  • a reáljövedelmek (inflációt is figyelembe vevő „ valódi jövedelem”) 1996-ig csökkentek, ezután növekedésnek indultak
  • a közepes jövedelműek száma a 90-es években lényegében nem változott DE kialakult egy jelentős létszámú szegény réteg --> a társadalom nagy részének az életszínvonala csökkent
  • óriási különbségek a jövedelemben
  • a nyugdíjasok helyzete javult
  • munkában változások: nem biztos az állás, folyamatos továbbképzés követelmény, átképzések
  • megjelent + növekedett a munkanélküliség (1993-ban a legmagasabb (17%) azóta csökken, de 2001-ben is meghaladta a 340 ezret)
  • korábbi tendencia szerint alakult egyes ágazatokban foglalkoztatottak aránya --> nőtt a szellemi foglalkozásúak és a szolgáltatásban dolgozók aránya, csökkent a fizikai dolgozók aránya + mezgazdi termelésből a társadalom 6% élt 2001-ben
  • a szakképzett munkaerő választhatott külföldi munkát is, ezért itthon is emelni kellett ebben a szektorban a fizetéseket --> a határok kinyílása így önmagában is Nyugat-Európaihoz hasonló jövedelmeket eredményezett


Népesedés

  • tovább folytatódott a születésszám csökkenésének tendenciája
  • a család „intézménye” átalakult --> a fiatalok később kötnek házasságot és később vállalnak gyerekeket
  • az ezredfordulón a párok kb. tizede házasság nélkül él együtt
  • 1970-ben a gyerekek 5%-a született házasságon kívül, 2000-ben már 28%
  • a magyar egészségügyi rendszer nem felel meg a kor követelményeinek --> biztató jelek: a születéskor várható élettartam növekedni kezdett (90es évektől)
  • alkoholizmus nem csökkent, terjed a kábítószer-fogyasztás


Területi egyenlőtlenség

  • a korszakban megállt a nagyvárosok növekedése, viszont a városi lakosság aránya tovább nőtt (Budapest lakossága csökkent a külvárosok miatt)
  • a települések közötti különbségek ismét nőttek, a különbségek 1-1 régión vagy megyén belül is jelentősek lehetnek
  • a jövedelemben is jelentős különbségek regionálisan


Oktatás

  • a rendszerváltással megszűnt a közoktatásban a kötelező központilag előírt tanterv, érvényesül a szabad iskola- és tankönyvválasztás
  • nőtt az érettségit nyújtó középiskolákban tanulók száma + speciális tantervű iskolák száma
  • a 18-22 éves népességben az egyetemi-főiskolai hallgatók aránya a rendszerváltás előttinek csaknem kétszeresére nőtt (de elmarad a fejlett országoktól)


Egyházak, vallás

  • a rendszerváltás után megszűnt az egyházak közvetlen állami felügyelete
  • szabadabbá vált a vallási közösségek és egyházak alapítása
  • lehetőség nyílt az egyházak kárpótlására (egyházi ingatlanok, egyházi iskolák, egyetemek)
  • az egyházak a korábbinál is hangsúlyosabban jelentek meg a közéletben is
  • a vallásosság mértéke ugyanakkor nem változott(a lakosság fele „vallásos a maga módján”)


Kultúra, szabadidő

  • a kulturális szféra támogatására a korábbinál kevesebbet költ az állam, s a piaci viszonyok között a nyereségesség jelentősen befolyásolja a választékot
  • megszűnt a cenzúra minden szinten, a korábbinál gazdagabbá vált a kulturális termékek kínálata --> de kevesebb fogyasztó
  • miközben a társadalom iskolázottsága emelkedett, 1985 és 2000 között a felnőttek harmadáról felére nőtt azok aránya akik egész évben egyetlen könyvet sem olvastak el
  • szabadidős tevékenységekben nőtt a tv szerepe, 2000-ben állt 58%-át tölti ki egy magyar szabadidejének
  • 2002-ben Kertész Imre lett az első magyar irodalmi Nobel-díjas


Kisebbségek

  • a rendszerváltás utána kisebbségek identitástudata újra nőtt, kapcsolat az anyaországokkal
  • létrejöttek a kisebbségi önkormányzatok
  • az r. után a felnőtt roma népesség nagy része elveszítette munkáját --> társadalmi felemelkedés esélye nincs meg (+ előítéletek)
    (Forrás: erettsegi.wetpaint.com/

 

A mai Magyarország politikai rendszere

Bevezetés

 

  • Az 1989 október 23.-án bekövetkezett rendszerváltás idején nem fogadtak el új alkotmányt, viszont a meglevőt jelentős mértékben módosították
  • az államforma köztársaság lett
  • megvalósultak a demokrácia és az alkotmányosság alapkövetelményei pl. szabadságjogok és a hatalmi ágak elválasztása, és egy demokratikus választási rendszer létrejötte


A választási rendszer

  • A III. Magyar köztársaság választási rendszere a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásain alakult ki
  • Az új választási rendszer céljai:
  • az utódpárt visszaszorítása
  • biztonságos kormánytöbbség
  • jövőbeli ellenzéki pártok közötti egyensúly
  • általános, egyenlő és titkos választójog (egyes államjogászok szerint az ajánlószelvények használata ellentmond ennek)
  • minden nagykorú büntetlen előéletű magyar állampolgár szavazhat
  • egy választópolgár 2 szavazattal rendelkezik


Egyéni szavazat

  • az egyiket egyéni jelöltekre adhatja le
  • az ország 176 választókerületből áll --> külön-külön jelölt aki képviseli a körzetet az országgyűlésen
  • képviselőjelölt az lehet aki 750 ajánlószelvényt összegyűjt --> akkor nyer ha a szavazatok 50%át + 1 szavazatot szerez meg (ha nincs ilyen jelölt, 2. forduló)


Területi listás szavazat


  • a második szavazatot a pártlisták kapják (csak pártok, függetlenek nem)
  • a pártlista egy névsor a képviselőjelöltek nevével
  • egy párt akkor állíthat listát ha egy megye körzeteinek 1/3-ában jelöltet tud
  • állítani, de legalább 2 körzetben
  • megyében leadott összes szavazat alapján meghatározzák hogy hány szavazat kell egy mandátum elnyeréséhez --> a párt által elért szavazatok száma ennek a valahányszorosa……
  • létezik egy parlamenti küszöb amely jelenleg 5% --> az összes országosan leadott listás szavazatok minimum 5%-a essen a pártra
  • ha nincs meg az 5% a párt nem szerezhet mandátumot, a szavazatok „elvesznek”
  • a küszöb nem engedi a kis támogatottságú vagy regionálisan korlátozódó pártok megerősödését (pl. Somogyért Szövetség)


Országos lista

  • a választási rendszer megalkotásakor bevezették az országos listát --> kompenzáció --> az egyéni körzetekben nem hasznosuló szavazatok + a pártlistán nem hasznosuló szavazatokért (pl. egy megyében 5000 szavazat kell egy mandátum megszerzéséhez akkor 13000 szavazatból a 2 mandátum után 3000 szavazat megmarad) --> a párt felveszi az országos listájára --> újabb mandátumok
  • országos lista állításához minimum 7 területi lista kell
  • területi és országos listán 210 mandátum osztható szét (152:58)
  • ha valahol a szavazatok száma nem egyenlő a választópolgárok 50%+1 fővel, akkor a forduló érvénytelen à ismétlés
  • tehát a magyar választási rendszer igen bonyolult
  • sajátosság: a választások 1. helyezettjét előnyben részesíti, megerősíti a 2.-at, és bünteti a kisebbeket



A politikai intézményrendszer
Magyarországon a három hatalmi ág intézményesen külön lett választva.

Törvényhozás

  • a törvényhozás szerve az országgyűlés
  • működését az alkotmány illetve a házszabály szabályozza
  • az egykamarás parlament 386 képviselőjét 4 évente választják
  • az országgyűlés, mint a népszuverenitás intézménye, csak a demokrácia intézményei (népszavazás) által + többi hatalmi ág által korlátozott (a népszavazások témáit az alkotmány szabályozza)
  • feladata: megalkotja az alkotmányt, törvényeket hoz, hadiállapotról/rendkívüli állapotról/szükségállapotról dönt, fegyveres erők bevetéséről és jogrend bevezetéséről dönt
  • saját tisztségviselőket választ (elnök, alelnök, jegyzők)
  • kormány vezetőjéről dönt + irányáról
  • általában a törvényeket a képviselők 50%-ával + 1 fővel kell megszavaztatniuk, de vannak ún. „2/3-as” törvények
  • az országgyűlés elnöke közjogi méltóság (ideiglenes köztársasági elnök is lehet) àképviseli az országgyűlést, kapcsolatot tart a frakciókkal és ellenőrzi a bizottságok munkáját.
  • a parlament bizottsági rendszerben működik --> állandó bizottságok (házbiz. költségvetési biz., nemzetbiztonsági biz., külügyi biz. stb.) --> alkalomszerű bizottságok
  • a képviselők politikailag frakciókba tagolódnak --> általában párt szerint, egy képviselő egyszerre 1 frakcióhoz tartozhat, a frakciók delegálnak tagokat az országgyűlési bizottságokba


Végrehajtás

  • Magyarországon a végrehajtó hatalom csúcsán a kormány helyezkedik el
  • a kormányfő a miniszterelnök --> ő állítja össze a kormányt, őt az ogy választja
  • a kormány jogköre széleskörű (külpolitika, gazdaság, szociális + egészségügyi ellátás)
  • a kormány = miniszterek + politikai államtitkárok (a miniszter helyettese) + közigazgatási államtitkárok (minisztériumi apparátust vezeti)
  • a parlament nem buktathat meg egy minisztert, csak a kormánnyal együtt
  • a kormány eltávolítása a konstruktív bizalmatlanság intézményén keresztül lehetséges --> egyetlen szavazással döntenek a kormány leváltásáról, a miniszterelnök csak akkor váltható le ha van helyette másik
  • az első szempont az, hogy az országnak mindenképpen legyen kormánya
  • a miniszterek 1-1 minisztérium vezetői (+ tárca nélküli miniszterek)
  • 1 minisztérium a közigazgatás valamely ágáért felelős
  • a Miniszterelnöki Hivatal a miniszterelnök saját háttérszerve
  • a végrehajtáshoz tartoznak egyes országos hatáskörű szervek (pl. APEH, KSH, rendőrség stb.)


Igazságszolgáltatás

  • a független bíróságok látják el ezt a feladatot
  • elkülönül feladatában és jogkörében az Alkotmánybíróság
  • az ügyészség feladata a bűnüldözés, a nyomozás felügyelete, a vádemelés, a vád képviselete stb. + a társadalmat képviseli a bíróságon
  • az Alkotmánybíróság feladata a törvénykezés alkotmányosságának felülvizsgálata, a nemzetközi és belső jog harmóniájának felülvizsgálata, az alkotmányjogi panaszok kivizsgálása stb…
  • döntéseivel szemben nem lehet fellebbezni, széles jogkörrel rendelkezik
  • 11 tagját a parlament választja 2/3os többséggel 9-9 évre
  • alkotmánybírónak büntetlen előéletűnek, 45-70 év közötti, jogvégzett, elismert szaktekintélyű személy választható
  • az ombudsmanok (országgyűlési biztosok) feladata az alkotmányos jogokkal kapcsolatos közhivatali visszásságok kivizsgálása + intézkedés kezdeményezése
  • 10 éves szakmai gyakorlattal rendelkező jogászt választ 2/3os többséggel


Köztársasági elnök

  • ő a legfőbb közjogi méltóság
  • az ogy 5 évre választja, 1x újraválasztható
  • bármely 35. évet betöltött választójoggal rendelkező magyar állampolgár lehet
  • egyrészt reprezentatív, diplomáciai feladatai vannak
  • vétójoga van törvényekkel kapcsolatban 1x visszaküldheti a parlamentnek, vagy az Alkotmánybíróságnak
  • ő ad megbízást a kormányfőnek a kormányalakításra, kinevezi a minisztereket, kegyelmet gyakorolhat
  • diplomáciai, kinevezési és kegyelemgyakorlási jogkörével csak akkor élhet ha a megfelelő miniszter ellenjegyzi
  • a köztársasági elnök jogköre korlátozott, rendkívüli helyzetben bővül


Egyéb

  • Állami Számvevőszék à feladata minden olyan intézmény pénzügyi felülvizsgálata ahová költségvetési pénz kerülhet, az ogy-nek van alárendelve
  • Magyar Nemzeti Bank à az ország hivatalos jegybankja, kibocsájtja a hivatalos fizetőeszközt, meghatározza a monetáris politika irányvonalát
  • Az állami működés pénzügyeit az Államháztartási Hivatal és az Államkincstár intézi ezen belül az adósságkezeléssel kapcsolatos feladatokat az Államadósság Kezelő Központ intézi.

(Forrás: erettsegi wetpaint.com)

 

 

Asztali nézet